Мафини со џем – Слатки колачиња за 20 минути

Мафини со џем – Слатки колачиња за 20 минути

Направете мафини со џем.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 150 гр. брашно
 • 150 гр. шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 50 гр. маргарин
 • 50 мл. млеко
 • 1 кора од лимон
 • 2 лажици џем
 • ½ прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се матат јајца со шеќер и се додава брашно со прашок за пециво и ванилин шеќер.
 2. Се става стопен маргарин и млеко, па рендана кора од лимон.
 3. Се меша се и се става во калапи за мафини, кои се полнат до половина.
 4. Се става на секој мафин по малку џем, а горе остатокот од смесата.
 5. Се пече на загреана рерна на 200 степени 20 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?