Чоколаден колач со бадеми – Нема брашно во смесата

Чоколаден колач со бадеми – Нема брашно во смесата

Чоколаден колач со бадеми без брашно.

Состојки:

 • 220 гр. путер
 • 160 гр. чоколадо
 • 1 шолја мелени бадеми
 • 9 жолчки
 • 8 белки
 • 14 лажици шеќер
 • 100 гр. чоколадо и лажица масло за горе

Подготовка:

 1. Се топи путер на тава и се додава чоколадо со мешање, па бадемите.
 2. Се матат жолчките со 7 лажици шеќер.
 3. Се матат и белките во снег со 7 лажици шеќер.
 4. Се ставаат чоколадото со бадеми во смесата со жолчки, па се меша потоа и смесата од белки во оваа смеса.
 5. Се става во калап и се пече на 180 степени 35 минути.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?