Мускатно оревче – Со кои намирници оди најдобро

Мускатно оревче – Со кои намирници оди најдобро

Мускатното оревче е моќен и ароматичен зачин, а се употребува со многу јадења.
Со него може да зачините јагнешко и телешко месо, но и мелено месо.Супер карактеристичен мирис и вкус дава на бешамел сос.

Се користи и при подготовка на медени колачиња, ароматизирани бисквити и млечни пудинзи.🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории