Богата а евтина – Брза пита за појадок, вечера или ручек на работа

Богата а евтина – Брза пита за појадок, вечера или ручек на работа

Направете брза грчка пита со сирење, за појадок или вечера.
Може да си ја понесете и на работа, а ќе ја направи и почетник.

Состојки:

 • 5 јајца
 • 200 гр. брашно
 • 400 гр. фета
 • 200 гр. кашкавал
 • 1 чаша кисела павлака
 • 100 мл. масло
 • 1 прашок за пециво

Подготовка:

 1. Се матат јајца во сад.
 2. Се става ронето фета сирење.
 3. Се додава рендан кашкавал во смесата и се меша.
 4. Се ставаат павлака и масло, па соединетите брашно и прашок за пециво.
 5. Се меша се убаво и се става во намастен плех, се пече на загрена рерна на 180 степени, околу 45 минути.

Добар апетит 🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории