Турска лепиња готова за 14 минути – се топи во уста

Турска лепиња готова за 14 минути – се топи во уста

Лепињата е испечена за само 14 минути, единствено се чека кога ќе се замеси да надојде, инаку едноставно се прави.

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 9 лажици сол
  • 1 рамна лажица шеќер
  • 1 рамна лажица сол
  • 300 мл млака вода
  • 7 гр сув квасец
  • 1 јајце
  • брашно за премесување
  • 1 јајце и малку сол за пемачкување

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бригита“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате