Брзи погачици со сирење: Нема чекање квасецот да нарасне, се прават за 15 минути

Брзи погачици со сирење: Нема чекање квасецот да нарасне, се прават за 15 минути

Извонредно лиснато тесто за погачици со сирење, направено три пати побрзо од обично.

Состојки:

  • 300 мл млеко
  • 200 мл вода
  • 100 мл масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажица сол
  • 40 гр свеж квасец
  • 250 гр маргарин
  • 500 гр ситно сирење
  • 1 кг брашно
  • 1 жолчка

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Домашни рецепти“:

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате