Едноставен рецепт: Палачинки со кисело млеко

Едноставен рецепт: Палачинки со кисело млеко

Вкусни палачинки со кисело млеко…

Состојки:

  • 200 гр кисело млеко
  • 1 јајце
  • 100 гр брашно
  • масло
  • сол
  • 1/2 лажичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Во сад скршете јајца и малку разматете, па додајте кисело млеко, брашно со сода бикарбона и сол.

     

  2. Сѐ добро измешајте тестото да биде без грутки. Во тава ставете неколку капки масло, ставете тесто и печете од двете страни. Полнете ги со фил по желба.

Добар апетит!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате