Крофни во калапи за мафини – Готови за 20 минути

Крофни во калапи за мафини – Готови за 20 минути

Направете брзи мафини крофни кои се топат во уста.

Состојки:

 • 200 гр. брашно
 • 150 гр. шеќер
 • 150 гр. путер
 • 180 мл. јогурт
 • 1 лажиче прашок за пециво
 • 2 јајца
 • полнење по желба(џем, чоколадо, крем, нутела, овошје)

Подготовка:

 1. Се меша брашното со шеќер и прашок за пециво.
 2. Се мати јогуртот со јајца и стопен путер.
 3. Се мешаат двете смеси.
 4. Се ставаат во калапи за мафини по две лажици од смесата, па лажиче фил по желба, па до горе остаток од смесата.
 5. Се печат на загреана рерна на 200 степени 20 минути.
 6. Се ладат па им се става шеќер во прав горе.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?