Чајни колачиња со мед – идеален десерт со кафе или чај

Чајни колачиња со мед – идеален десерт со кафе или чај

Кекси кои совршено ќе ве засладат додека се греете со чај или кафе.

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 1 јајце
  • 50 гр маст
  • 50 гр путер
  • кора од лимон
  • 1 лажица мед
  • 1/2 прашок за печиво
  • малку каранфилче

Начин на подготовка:

  1. Со миксер разматете маст, путер со мед и јајце, додајте прашок за печиво и каранфилче. Во тоа додајте брашно, па кора од лимон и замесете глатко тесто. Тестото не смее да биде тврдо. На машина за месо додајте дел за кекси и вадете кекси. Печете на 180 степени околу 15 минути.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате