Куглоф мек како пена

Куглоф мек како пена

Направете вкусен пенаст куглоф кој е мек и се топи во уста.

Состојки:

 • 350 гр. брашно
 • 100 мл. млеко
 • 180 мл. јогурт
 • 100 мл. масло
 • 100 гр. шеќер во прав
 • 5 жолчки
 • 2 ванилин шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • 1 кора од лимон

Подготовка:

 1. Се матат убаво жолчките со шеќер во прав и ванилин шеќер.
 2. Се додаваат млеко, масло и јогурт во смесата.
 3. Се додава и рендана кора од лимон, па се меси со просеано брашно и прашок за пециво.
 4. Се става во намастен калап за куглоф и се пече на 160 степени 40 минути.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?