Чоко кокос торта по стар рецепт

Чоко кокос торта по стар рецепт

Неодолива торта од кокос и чоколадо…

Состојки:

 • 8 јајца
 • 8 лажици шеќер
 • 150 гр шлаг крем од ванила
 • 150 гр шлаг крем од чоколадо
 • 150 гр чоколадо
 • 6 лажици брашно
 • 4 лажици какао
 • 4 лажици кокос
 • 100 мл масло
 • 1 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Разматете 4 јајца, 4 лажици шеќер, 3 лажици брашно, 2 лажици какао, 50 мл масло и 1/2 прашок за печиво. Изедначете и печете на 200 степени 15 минути. Постапката повторете ја со уште една кора.

   

 2. Разматете шлаг крем од ванила и во него додајте 4 лажици кокос и добро соединете. Посебно разматете шлаг крем од чоколадо. На првата кора ставете крем со кокос, а потоа шлаг крем со чоколадо. Покријте со другата кора. Прелијте со растопено чоколадо. Оставете ја тортата да стегне.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе вести на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

Песок торта