Брза пита со спанаќ и сирење – Готова за половина час

Брза пита со спанаќ и сирење – Готова за половина час

Направете вкусна пита со спанаќ.

Состојки:

 • 1 пакување кори за пита
 • 2 јајца
 • 1/2 шолји масло
 • 1/2 канче кисело млеко
 • 1/2 шолји брашно
 • 1/2 кси прашок за пециво
 • 1/2 кеси сода бикарбона
 • 1 шолја минерална вода
 • сирење по желба

Подготовка:

 1. Се матат јајцата со масло, се одвојува од смесата половина шолја на страна, а во останатиот фил во садот се става минерална вода.
 2. Се става кисело млеко со прашок за пециво, сода и брашно.
 3. Се премачкува секоја кора со фил, се става сирење по желба и се витка ролат.
 4. Така се прави со сите кори кои се редат на плех со масло.
 5. Се става горе смесата која ја одвоивме(половина шолја која ја тргнавме на страна со јајца и масло), па се пече питата на загреана рерна на 170 степени 30 минути, со вентилатор.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?