Погача за Бадниковата трпеза – Паричката носи здравје и бериќет

Погача за Бадниковата трпеза – Паричката носи здравје и бериќет

Лесна и брза, погача за Бадниковата вечер и трпеза, во која се става паричка која носи здравје, бериќет и среќа на оној кој ќе ја добие.

Состојки:

 • 40 гр. квасец
 • 400 мл. топла вода
 • 1 лажица шеќер
 • 3 лажички сол
 • 700 гр. брашно
 • 50 мл. масло(+ 2 лажички)

Подготовка:

 1. Се става квасец и шеќер во топла вода.
 2. Се додава половина од брашното и масло и сол, па се меша.
 3. Се додава и остатокот од брашното во садот со брашно и надојден квасец, па се меша да биде тестото меко.
 4. Се премесува убаво со 2 лажици масло кои се додаваат во смесата.
 5. Се остава да стои 30 минути покриено со крпа, да нарасне.
 6. Се прави потоа форма на погача од тестото, се става паричка во фолија, се става во плех со хартија и се боцка со вилушка.
 7. Се премачкува со четка со масло и се остава 20 минути.
 8. Се пече 25 минути додека порумени.

🙂

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?