Два вида од една смеса – Мекици со јогурт и павлака

Два вида од една смеса – Мекици со јогурт и павлака

Направете вкусни мекици со кисела павлака и јогурт во смесата, меки, воздушести и лесни за правење.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 200 мл. јогурт
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 кесе прашок за пециво
 • 1 прстофат сол
 • 450 гр. брашно
 • масло за пржење

Подготовка:

 1. Се мати јајце, се става кисела павлака и јогурт.
 2. Се мешаат три лажици брашно во оваа смеса, прашок за пециво и сол, па додека се меша, се додава цело брашно постепено да се замеси тесто.
 3. Се развлекува на работна маса и се сечат мали правоаголници, или пак кругови кои се вадат со чаши.
 4. Се пржат на загреана масло да поруменат, во длабока тава.
 5. Се цедат на салфети да ја впијат маснотијата и се служат по избор со сирење, јогурт, павлака или пак нешто сувомеснато, или ајвар.
 6. Ако ги послужите со крем или џем, ќе бидат благи и вкусни.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

Ако појадувате ќе ослабете и ќе го забрзате метаболизмот – Еве како

Како да ослабете според хороскопскиот знак?