Лути кифлички – Полн плех со пикантен вкус

Лути кифлички – Полн плех со пикантен вкус

Направете вкусни лути кифлички.

Состојки:

 • 3 дл. ладно млеко
 • 1 дл. масло
 • 300 гр. ронето сирење
 • 3 јајца
 • ½ кеси квасец
 • ½ кесе прашок за пеиво
 • 700 гр. брашно
 • лути колбаси

Подготовка:

 1. Се месат сите состојки, млеко со масло, јајца, сирење, квасец и прашок за пециво и брашното.
 2. Се остава тестото на топло 10 минути и се расукува, се прават 8 делови и на секој дел се ставаат ситно сечени лути колбаси.
 3. Се виткаат кифлички и се редат на плех со хартија подмачкан со маргарин.
 4. Се оставаат да нараснат па се премачкуваат со јајце и се става сусам, по желба и лут црвен пипер и се печат на 200 степени на загреана рерна додека не добијат златна боја.

Прочитај повеќе Gotvi.mk вести:

Диета со која ќе се ослободите од дебелите бутови, широки колкови и салото на стомакот

Диета која се држи 7 дена со вашата омилена храна

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории