Пилешко во сос од шери домати – Готово за половина час

Пилешко во сос од шери домати – Готово за половина час

Направете пилешко со шери домати.

Состојки:

 • 1 парче пилешко филе
 • 10 гр. путер
 • 2 чешни лук
 • 10 шери домати
 • 1лимон
 • 10 шери домати
 • 1 гранче рузмарин
 • 1 лимон

Подготовка:

 1. Се става бибер и сол на месото.
 2. Се става путер во тава и се става ситнет лук, па шери домати и лимон на кругови со гранче рузмарин.
 3. Се става пилешкото во огноотпорен сад, се става сосот и се пече на 180 степени 35 минути.

 

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Еве како треба правилно да се мие зелената салата

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Салата Примавера

ПОСНО: Свежа пролетна салата

Енергетска салата

Свежа салата со моцарела

Освежителна салата

Како да ја подготвите превкусната Рукола салата со шери домати?

За повеќе рецепти за салати кликни тука