Шампињони во црвен сос

Шампињони во црвен сос

Направете шампињони со црвен сос.

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • пола килограм шампињони
 • 1 лажица брашно
 • 1 мала шолја вода
 • 200 мл. кечап
 • вегета, бибер, сол, оригано и масло

Подготовка:

 1. Се загрева малку масло и се пржи главица сечен кромид.
 2. Се додаваат шампињоните и се пржат.
 3. Се става брашно и се меша добро со вода.
 4. Се крчка смесата 15 минути.
 5. Се додава кечап и зачини и по мало крчкање се служи со месо или риба.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Шеф салата

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Свежа салата со брокула

Мултиколор салата + предлог за дресинг