Торта со мандарини: Кремаста и сочна, ќе ја обожавате!

Торта со мандарини: Кремаста и сочна, ќе ја обожавате!

За сите љубители на слатки и овошни десерти, совршена торта.

Состојки за кора:

 • 6 јајца
 • 1 прстофат сол
 • 6 лажици шеќер
 • 6 лажици брашно
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • изрендана кора од една мандарина

Состојки за фил:

 • 500 мл млеко
 • 2 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици густин
 • 200 гр маргарин
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 7-8 мандарини + 2-3 лажици шеќер за карамелизирање
 • малку кокос за посипување
 • по желба украсете со исечкани киви

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта