Украс за вашата трпеза: Рецепт за цвет погача, повкусна од било кој леб

Украс за вашата трпеза: Рецепт за цвет погача, повкусна од било кој леб

Декоративна и вкусна домашна погача…

Состојки:

  • 200 мл млеко
  • 500-600 гр брашно
  • 5 гр сув квасец или 20 гр свеж
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 100 гр крем сирење
  • 2 јајца (1 за тесто и 1 за премачкување на тестото)
  • 75 мл масло
  • сусам

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Cooking“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта