Памук полжавчиња – Цел плех од малку брашно, меки како душа

Памук полжавчиња – Цел плех од малку брашно, меки како душа

Направете солени памук полжави.

Состојки:

 • 400 гр. брашно
 • 1 дл. млеко
 • 1 дл. јогурт
 • ½ дл. масло
 • 1 јајце
 • 10 гр. квасец
 • 1 лажиче сол
 • 1 лажиче шеќер
 • 1 жолчка за горе, 1 лажица масло и сусам

Подготовка:

 1. Се меша квасецот со шеќер и млако млеко, па се остава да се активира.
 2. Се мати јајце со сол и масло, млак јогурт, квасецот и постепено брашното.
 3. Се меси тесто од состојките.
 4. Се остава на топло да нарасне двојно тестото.
 5. Се премесува и се сечат траки широки до 1,5 сантиметри.
 6. Се витка полжавче од секоја трака.
 7. Се ставаат во плех со хартија, со растојание, се премачкуваат со жолчка со масло и се става сусам.
 8. Се оставаат да нараснуваат додека се загрева рерната на 200 степени, па се печат 25 минути.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко