Ги обновува мозочните ќелии и го штити срцето – Јадете го секој ден

Ги обновува мозочните ќелии и го штити срцето – Јадете го секој ден

Лененото семе има многу здрави витамини и минерали во себе кои му помагаат на нашето тело.
Редовното консумирање на ленено сме помага за превенција на рак, помага за намалување килограми и за лесно варење на храната, да немате тегоби, болки и надуеност.Исто така, лененото семе му помага на нервниот систем, ослободува од стрес, дава енергија на мозокот и ги обновува мозочните ќелии.

Помага и за имунитет си своите омега 3 масни киселини, а не прави и отпорни на болести.

Помага и за правилна работа на срцето.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко