Греено вино – Арома за незаборавни зимски ноќи

Греено вино – Арома за незаборавни зимски ноќи

Направете греено вино за зимските ноќи.

Измешајте во поголемо тенџере едно шише црно вино, пола шолја вода ако виното е силно, ако не е не додавајте вода.Ставете 4-5 лажици шеќер, цимет за арома и рендана кора од пола лимон.

Во смесата ставете и 10 каранфилчиња.

Се вари се на ниска температура па се остава виното да крчка така 20 минути.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко