Проблемот на 21 век – Победете ја анксиозноста со права исхрана

Проблемот на 21 век – Победете ја анксиозноста со права исхрана

Анксиозноста е голем проблем во денешницата.
Стресот, постојаните обврски и рокови меѓу кои сме ставени доведуваат до тоа да бидеме нервозни.Анксиозноста сериозно може да го наруши здравјето, а со неа се борат одредени намирници, полни витамин Б.

Јадете често јајца, млеко и риба, лиснат зеленчук и шпаргли.

Јадете и бадеми и кикиритки, пченка и соја.

Јадете моркови и компири за да се изборите со овој проблем.

На менито често нека ви бидат и печурките, интегралните житарки и интегралниот леб.

Бананите, дињата, боранијата и бананите се совршен избор.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко