Пита со крем и кикирики: Кога ви се јаде слатко, подгответе го ова

Пита со крем и кикирики: Кога ви се јаде слатко, подгответе го ова

Лиснато, слатко тесто со крем и кикирики.

Состојки:

 • 300 мл млеко
 • 1 јајце
 • 1 жолчка
 • 15 гр свеж квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • кора од лимон
 • 550 гр брашно
 • 200 гр крем од чоколадо
 • 100 гр несолени кикирики
 • 50 гр путер

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство