Десерт од тесто за половина час: Колач од портокал од рерна

Десерт од тесто за половина час: Колач од портокал од рерна

Вкусен колач за половина час.

Состојки:

 • 200 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 70 гр кристал шеќер
 • 60 мл масло
 • 2 јајца
 • сок од 1 портокал
 • кора од 1 портокал

Начин на подготовка:

 1. Измиксајте белки и шеќер, додајте жолчки, сок и кора од портокал, продолжете со миксање.

   

 2. Додајте масло, прашок за печиво во брашното и соединете ја масата. Во намастен калап ставете портокали исечкани на кругови, па ставете разматена смеса. Печете на 180 степени 25-30 минути. По желба и вкус посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство