Прелиена пита од јаболка

Прелиена пита од јаболка

Сочна и неодолива. Рецепт за најдобрата прелиена пита од јаболка.

Состојки:

  • 500 гр кори за пита
  • 1 кг јаболка
  • 1 лажица шеќер
  • 1 лажичка цимет

Состојки за прелив/агда:

  • 600 мл вода
  • 150-200 гр шеќер
  • 4-5 лажици мед
  • 1 лимон

Останати состојки:

  • 100 мл масло за премачкување на корите
  • 2 лажици масло и 3 лажици вода за премачкување на питата пред печење

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство