Кремаст десерт кој се подготвува за 5 минути: Торта со кафе и какао

Кремаст десерт кој се подготвува за 5 минути: Торта со кафе и какао

Идеален десерт за изненадни гости.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 120 гр шеќер
  • 4 лажици пченкарен скроб
  • 2 шолји кафе (капучино или нескафе)
  • 1 шолја млеко
  • 500 гр грчки јогурт
  • какао во прав

Начин на подготовка:

  1. Јајцата и шеќерот разматете ги. Потоа додајте кафе, млеко, јогурт и скроб. После секое додавање малку разматете да соедините. Ставете во калап, обложен со хартија, со пречник 20 см и печете на 170 см на последната решетка околу еден час. Нека се излади во отворена рерна, па посипете со какао.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство