Салата со урми и ореви – Слатко кисел вкус

Салата со урми и ореви – Слатко кисел вкус

Направете вкусна салата со марула и ореви.

Состојки:

 • 1 марула
 • 3 портокали
 • 50 гр. урми
 • 50 гр. ореви
 • пола лажиче цимет
 • 1 лимон(сок)
 • 1 лажиче шеќер

Подготовка:

 1. Се мие и чисти салатата, се цеди добро и се сече на траки.
 2. Се става во сад за салата.
 3. Се чистат портокалите, се лупат и се сечат тенко, па се ставаат врз салатата.
 4. Се чистат урмите од семките и се ставаат на половинки, се ставаат и ситно сечени ореви.
 5. Се става цимет и се става лимонов сок со едно лажиче шеќер како сос.
 6. Се меша и служи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство