Римјанка со 5 слоеви: Кремаста колач-торта за паметење

Римјанка со 5 слоеви: Кремаста колач-торта за паметење

Едноставна подготовка, фантастичен вкус и изглед…

Состојки за кора:

 • 5 белки
 • прстофат сол
 • 7 лажици шеќер
 • 1/2 лажица какао во прав
 • 7 лажици мелени ореви или лешници
 • 5 рамни лажици брашно

Состојки за фил:

 • 700 мл млеко
 • 5 жолчки
 • 5 лажици шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • 200 гр маргарин
 • 50 гр шеќер во прав
 • 100 гр шлаг крем со вкус на ваникла
 • 120 мл млеко
 • 150 гр чоколадо за готвење
 • 100 гр млечно чоколадо
 • 7 лажици мелени или сечкани ореви или лешници

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство