Пиперки со сирење – брз и вкусен оброк

Пиперки со сирење – брз и вкусен оброк

Направете сами брз и вкусен оброк…

Состојки:

 • 300 гр сирење
 • 7 помали пиперки
 • 1 јајце
 • 2 лажици гриз
 • масло
 • 1 домат
 • малку пелат
 • босилек
 • сув зачин
 • листови магдонос

Начин на подготовка:

 1. Пиперките измијте ги и отстранете ги семките. Сирењето издробете го, додајте јајце, гриз и зачини по желба. Изедначете и полнете ги пиперките, па затворајте ги со кругови домати.

   

 2. Тепсијата намастете ја со масло и наредете ги пиперките. Премачкатје со масло и додајте малку готвен домат. Печете 15-20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство