Мусака полна шунка и кашкавал – Поинаков деликатес

Мусака полна шунка и кашкавал – Поинаков деликатес

Направете поинаква, а толку вкусна мусака.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 300 гр. шунка
 • 3-4 јајца
 • 200 гр. кашкавал
 • 2 главици кромид
 • 500 мл. млеко
 • бибер, сол и масло

Подготовка:

 1. Компирот се лупи и обарува 10 минути во солена вода.
 2. Се сече кромидот ситно и се пржи на масло, се сече обарениот компир на кругови.
 3. Се редат на намастена тепсија, заедно со шунка врз нив, селена на коцки, рендан кашкавал и пржениот кромид.
 4. Се прави тка додека има компир и намирници.
 5. Се завршува со ред компири, се става преливот од млеко, зачини и јајца и се пече на загреана рерна на 180 степени 20 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство