Колачињата со цимет се симбол за Божиќ – Колку помага на телото?

Колачињата со цимет се симбол за Божиќ – Колку помага на телото?

Циметот е дел без кој не може да се замисли трпезата за Божиќните празници.
Колачиња со цимет, вино со цимет, за што и да се решите нема да згрешите.Циметот е меѓу најстарите зачини, делува стимулирачки за телото, помага за стомачни тегоби и против вируси и грип.

Често се користи и во комбинација со ѓумбир за здрав чај.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство