Колач од тиква, јаболка и гриз: Совршен десерт готов за миг

Колач од тиква, јаболка и гриз: Совршен десерт готов за миг

Искористете ја сезоната на тиква и направете сјаен, а едноставен колач.

Состојки:

 • 500 гр тиква
 • 150 гр јаболка
 • јајца
 • 150 гр путер
 • 1/2 шолја гриз
 • 1 лажица шеќер
 • прстофат сода бикарбона
 • сол
 • ванила

Начин на подготовка:

 1. Исчистете и згответе тиква 20 минути, исцедете и изгмечете. Оставете да се излади. Јаболката изрендајте ги.

   

 2. Разматете јајца, ванила, гриз, шеќер и малку сол. Сѐ обро измешајте и ставете во плех, обложен со хартија за печење. Печет во претходно загрена рерна 30 минути на 200 степени.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство