Медени колачиња – Готови за 25 минути

Медени колачиња – Готови за 25 минути

Брзи лесни и вкусни, направете медени колачиња.

Состојки:

  • 600 гр. брашно
  • 4 јајца
  • 200 гр. шеќер
  • 4 лажици мед
  • 2 лажици масло
  • 1 лажица сода

Подготовка:

  1. Се меси тесто од три јајца, една жолчка, шеќер и мед, па се додава масло со сода и брашно.
  2. Се мешаа се убаво и се вадат топчиња од смесата кои се стават на плех со хартија и малку се сплеснуваат.
  3. Се печат на 180 степени додека поруменат убаво.
  4. Горе ставете им шеќер во прав.

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко