Крцкав чоко мус – Чоколадо за пандишпан и фил

Крцкав чоко мус – Чоколадо за пандишпан и фил

Направете крцкав чоко мус.

Состојки:

  • 300 гр. црно чоколадо
  • 100 гр. белки
  • 350 гр. слатка павлака
  • 12 гр. желатин
  • 100 гр. црно белгиско чоколадо

Подготовка:

  1. Се топи чоколадо, се матат белки со малку шеќер.
  2. Се меша чоколадото со белките и се додава желатин, па слатката павлака и се мати се со миксер.
  3. Се остава во ладилник 5 часа.
  4. Се топи чоколадо на пареа, се става на плех, се лади и сечат правоаголници од чоколадото.
  5. Се става чоколадниот мус на правоаголниците.

[/directions

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко