Бајадера со вишни – Десерт полн чоколадо и овошје

Бајадера со вишни – Десерт полн чоколадо и овошје

Направете вкусна бајадера со вишни.

Состојки:

 • 100 гр. чоколадо
 • 2 лажици рум
 • 500 гр. мелени бисквити
 • 250 гр. путер
 • 3 дл. млеко
 • 100 гр. мелени лешници
 • 30 гр. шеќер во прав
 • 1/2 кг.чистени вишни
 • 2 кеси шлаг

Подготовка:

 1. Се става млеко на мелените бисквити, се мешаат.
 2. Се мати путер со шеќер во прав, па се изедначуваат смесите.
 3. Се додаваат мелените лешници и рум, па се дели смесата на два дела.
 4. Во едниот се става истопено чоколадо, во другиот вишните.
 5. Се става во тепсија хартија за печење, темната, па светлата смеса горе и се лади убаво.
 6. Се украсува со шлаг и неколку вишни горе или по избор.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера