Оригинален рецепт за шампита, како од слаткарница

Оригинален рецепт за шампита, како од слаткарница

Како да направите шампита, традиционален колач кој сите го сакаат!

Состојки за кора:

 • 7 жолчки
 • 100 гр шеќер во прав
 • 70 мл масло
 • 70 мл млеко
 • 100 гр брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво

Состојки за шам и сируп:

 • 480 гр шеќер
 • 3 кесички ванилин шеќер
 • 100 мл вода
 • 1 лажица сок од лимон
 • 7 белки
 • прстофат сол

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Силвана“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)