Го напаѓаат телото – Ослободете се од опасните слободни радикали

Го напаѓаат телото – Ослободете се од опасните слободни радикали

Слободните радикали го напаѓаат телото, сите видови молекули во него, липидите, нуклеинските киселини и протеини.
Постојат намирници кои не штитат од нивното штетно влијание.
Тука е брокулата како една од најздравите намирници со многу антиоксиданси.Тука се и кајсиите богати со витамини А и Ц, како и ликопен кои се борат со слободните радикали кои прават штета на телото.
Малините, црешите, црвениот грав, се исто така на листата.
Јадете ги во борба со радикалите во телото.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера