Едноставн рецепт за највкусните ќофтиња

Едноставн рецепт за највкусните ќофтиња

Ќофтиња кои ќе ги правите постојано!

Состојки:

 • 750 гр мелено месо
 • 2 главици кромид
 • 2 парчиња леб без кора
 • 1 јајце
 • магдонос
 • 1 лажичка кумин
 • 2 лажички сол
 • путер за пржење

Начин на подготовка:

 1. Натопете го лебот во вода и исцедете па издробете го во чинија.

   

 2. Додајте ги останатите состојки и сè добро измешајте.

   

 3. Обликувајте топчиња и пропржете ги од сите страни на загреан путер додека не попримат смеѓа боја.

   

 4. Послужете го ќофтето со свеж зеленчук, помфрит и чили пиперчиња.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)