Грашок со месо и зеленчук – Највкусниот кој сте го пробале

Грашок со месо и зеленчук – Највкусниот кој сте го пробале

Направете го највкусниот грашок кој можете да си го замислите.

Состојки:

 • 500 гр. грашок
 • 500 гр. месо свинско
 • 1 кромид
 • 1 праз
 • 1 морков
 • 3 чешни лук
 • 1 компир
 • 1 кесе инстант крем чорба од грашок
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 2 лажици кечап
 • вегета, сол, бибер

Подготовка:

 1. Се сече кромидот и празот ситно, се ставаат зачини и се додава сеченото месо на коцки.
 2. Се става црвен пипер, вегета, сол и бибер.
 3. Се меша и кога малку е запржено месото се става сечен компир, морков и лук.
 4. Се меша и става грашокот.
 5. Се додава кечап и вода, па супата од кесе.
 6. Се вари на тивок оган со капак, 45 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера