Проја мафини со семки

Проја мафини со семки

Баш се вкусни…

Состојки:

 • 3 шолји интегрално брашно
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 2 шолји проино брашно
 • 1 шолја масло
 • 3 шолји кисела вовда
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • 2 лажици семки од сончоглед
 • 2 лажици семки од тиква
 • 2 лажици ленено семе
 • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

 1. Брашното измешајте го заедно, додајте масло и кисела вода, па се заедно измешајте или разматете со миксер. Додајте прашок за печиво и добро соединете со смесата. Додајте семки и сол. Печете во калапи за мафини 20-30 минути на 200 степени.

 

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)