Мафини со јаболко

Мафини со јаболко

Брз и вкусен десерт…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 130 гр шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 250 мл јогурт
 • 70 мл масло
 • 250 гр брашно
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 поголемо јаболко
 • околу 50 зрна аронија
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер и ванилин шеќер, додајте јогурт и масло, па брашно и прашок за пециво. Измешајте. Јаболкото исечете го на ситни парчиња.

   

 2. По лажица-две од смесата ставајте во калапи за мафини. Потоа во секој калап додавајте ситни парчиња јаболка и по две-три зрна аронија. Преку ставајте уште по лажица-две тесто.

   

 3. Печете околу 20 минути во рерна загреана на 180 степени.
 4. Изладените мафини посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)