Крем чорба од коприва

Крем чорба од коприва

Вкусна и брза крем чорба од коприва.

Состојки:

  • 1 главица кромид
  • 2 чешниња лук
  • врвови коприва
  • 2 раце ориз

Начин на подготовка:

  1. Кромидот и лукот пропржете ги на масло. Додајте свежа коприва и малку продинстајте. Додајте вода и зачини па оставете да се готви. Измешајте со миксер. Во чорбата која врие додајте 2 раце измиен ориз и оставете да се готви уште 10 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)