За ровко и вкусно тесто за пица – Важни совети за да биде како од пицерија

За ровко и вкусно тесто за пица – Важни совети за да биде како од пицерија

Кога правиме пица има начин како да биде превкусна.
Водата за тесто секогаш треба да е од чешма, а не тврда.Времето на нараснување на тестото е околу два часа.

Треба да користите сол која добро се впива, затоа се препорачува морска сол.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера