Компир-пире со месо и сос – Тава деликатес

Компир-пире со месо и сос – Тава деликатес

Направете супер вкусни компири со месо.

Состојки:

 • 1 кг. компири
 • 2 лажици маргарин
 • 50 мл. млеко
 • 500 гр. мелено месо
 • 250 мл. доматен сос
 • 1 главица кромид
 • 2 чешни лук
 • 200 гр. моцарела

Подготовка:

 1. Се мие и вари компирот. Се цеди и се пасира како пире. Се додава врело млеко и маргарин.
 2. Се пржи сечениот кромид на масло, се додава месото, ситнет лук и се пржи кратко.
 3. Се додава доматното пире и се динста 15 минути со додавање зачини.
 4. Се премачкува тава со масло, се става меленото месо, компир-пирето, па моцарела рендана или сечена.
 5. Се пече на загреана рерна на 200 степени 25 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера