Вкусни батаци во бел сос

Вкусни батаци во бел сос

Направете вкусни батаци со павлака.

Состојки:

  • 700 гр. батаци пилешки
  • 600 гр. кромид
  • 500 мл. павлака за готвење
  • 50 гр. путер
  • 1 лажиче бибер и сол
  • 5 лажици брашно
  • 1 лажица вегета

Подготовка:

  1. Се зачинуваат батаците со сол, бибер и вегета.
  2. Се валкаат во брашно и се пржат од двете страни на врел маргарин, се става и кромидот ситно сечен да се испржи на врелиот маргарин.
  3. Се ставаат заедно во намастена тепсија и се става павлака, па се пече на 200 степени на загреана рерна 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера