Здравје меѓу две лушпи – Зошто да јадеме школки?

Здравје меѓу две лушпи – Зошто да јадеме школки?

Школките се доза здравје помеѓу две лушпи.
Богати се со цинк и селен, со редовно јадење се подобрува тенот, се одржува здравјето на коските и збаите, се подобрува имунитетот, а исто така делуваат и на ослободување од стресот и депресијата.
Имаат омега 3 масни киселини, Б1 и Б12, имаат фосфор и бакар во себе.
Помагаат и ако сте постојано уморни, депрсивни и исцрпени.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб