Зелената боја значи здравје – Причини да јадете босилек

Зелената боја значи здравје – Причини да јадете босилек

Босилекот е здрав и корисен и треба често да се користи во јадењата поради сите здравствени придобивки од него.
Има многу калциум, витамини К и А како и витамин Ц. Има во себе  манган и магнезиум.Има натибактериско дејство, намалува воспалителни процеси, a листовите помагаат и за рани.

Одличен е и по каснување од инсект.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб