Идеален доручек или вечера: Солени коцки со сирење готови за помалку од половина час

Идеален доручек или вечера: Солени коцки со сирење готови за помалку од половина час

Само измешајте ги состојките и испечете, никогаш полесно до вкусен доручек.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 140-150 гр брашно
  • 1 прашок за печиво
  • 100 мл масло
  • 200 гр тврдо сирење
  • сол ако сирењето не е солено
  • семки за посипување

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајца како за торта со миксер, ставете брашно со прашок за печиво. Додајте сирење издробено на крупно, масло и измешајте. Ако тестото е тврдо доадјте јогурт. 
  2. Разлијте во намастен плех и посипете уште малку сирење и семки по желба. Печете на 190 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)