Шницли со компир и зеленчук – Ручек деликатес

Шницли со компир и зеленчук – Ручек деликатес

Направете тава деликатес.

Состојки:

 • 600 гр. компири
 • 300 гр. црни патлиџани
 • 5 лажици маслиново масло
 • 370 гр. домати
 • 4 шницли свински
 • ½ рендана кора лимон и зачини

Подготовка:

 1. Се лупат и сечат на коцки компирот и модрите патлиџани, е додава и рузмарин по желба и се пржат на три лажици врело масло.
 2. Се ставаат сол и бибер, вегета, мајчина душичка по избор, па се додаваат доматите сечени на коцки и се крчка се заедно 10 минути.
 3. Се чистат шницлите и се пржат на 2 лажици маслиново масло.
 4. Се става сол и бибер.
 5. Се сервираат со зеленчукот, горе рендана кора од лимон.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб